autod

Kui kallist autot endale lubada? Leia endale auto, mis oleks taskukohane.

26.08.2021

Kui kallist autot endale lubada? Leia endale auto, mis oleks taskukohane.

Kui kaalud auto ostmist, siis tasub endalt kõigepealt küsida, milline sõiduk vastab Sinu ootustele ja mille ostmine ei käi rahaliselt üle jõu. Auto ostmine algab vajaduste kaardistamisest. Kuhu pead iga päev sõitma, milline on aastane läbisõit, kes ja mitu inimest autoga sõidab, kus autot pargitakse? Auto valimisel on soovitatav hinnata lisaks auto mugavusele ka ohutust. Kui vajadused on selged ja on kindel soov auto osta, siis on mõistlik soetada taskukohane sõiduk. Auto mahutamine enda igakuisesse eelarvesse ei ole aga lihtne ülesanne ja on keeruline täpselt määratleda auto taskukohasust. Lisaks auto maksumusele peab arvestama ka jooksvate kuludega, mistõttu võib üsna pea selgeks saada, et auto omamine on kallis ja paljudele üle jõu käiv lõbu. Selleks, et Sul oleks lihtsam aru saada, kui kallist autot saad endale lubada, oleme kirja pannud põhilised mõttekohad, millega arvestada enne auto soetamist.

Mis on Sinu eelarve auto jaoks?

Tööta välja üldine eelarve, mida saad auto jaoks kulutada. Üldine eelarve ei tähenda ainult seda, kui palju tunned, et saad kulutada, vaid jaguneb üldjuhul järgmiseks:

  • Kui suur on kogusumma, mida soovid auto peale kulutada?
  • Kui palju on Sul vaba raha sissemakseks?
  • Kui palju saad endale lubada kulutada igakuiselt tagasimakseteks?

Kõigepealt hinda, mis võiks olla kogusumma, mida on Sul võimalik auto ostmiseks kasutada. Auto kogumaksumus, kus ei ole arvestatud igakuiseid jooksvaid kulusid. Kui oled kogusumma läbi mõeldud, siis vaata üle, kui palju oled kõrvale pannud ja kas kõrvalepandud rahaga saad auto kohe välja osta või vajad auto ostuks finantseerimist.

Kui selgub, et vajad finantseerimist, siis järgnevalt löö kokku, kui palju on Sul vaba raha laenu sissemakseks. Mõnel juhul pole sissemakse vajalik, kuid sissemakse summa aitab teha igakuised tagasimaksed väiksemaks.

Peale seda, kui sissemakse summa on selge, arvuta välja igakuine tagasimakse summa, mida saad endale lubada. Siin tuleb kindlasti ka arvestada intressidega, kuna mõjutab oluliselt kogukulu, eriti pikemaajaliste laenude puhul.

Millised on auto jooksvad kulud, millega peab arvestama?

Lisaks auto ostmisega seotud kuludele on vaja arvestada märkimisväärne väljaminek auto omamisega seotud jooksvate kulude peale. Üldjuhul käivad jooksvate kulude alla järgnevad kulud, kuid võib tekkida ka muid kulusid:

  • Kütus
  • Hooldus
  • Kindlustus

Kõiki neid kulusid arvesse võttes teeb see kokku üsna kopsaka summa, mis tuleks samuti iga kuu eelarvesse lisada. Lisaks võivad need suuresti mõjutada seda, millist autot saad endale lubada.

Veendumaks, et igakuine tagasimakse summa ja jooksvad kulud on taskukohased, pane arvatav summa vähemalt kaks kuud kõrvale ilma seda kasutamata. Kui näed, et antud summat ei läinud tarvis olulisteks kulutusteks, siis on aeg auto ostuga edasi liikuda.

Kui oled uue auto ostuks eelarve paika saanud, aga ei leia sobivat sõidukit, siis anna meile sellest teada kirjutades mogo@mogo.ee, saame Sind otsimisel aidata. Mogol on üle 200 usaldusväärse sõiduki müügipartneri üle Eesti.

Kui soovid teada, kui suure summaga saab Mogo Sinu uue sõiduki ostu rahastada, siis täida taotlus. Taotluse esitamine võtab ainult mõne minuti ja ei kohusta Sind millekski!