Mida pidada silmas oma esimese auto ostmisel?

05.05.2021

Mida pidada silmas oma esimese auto ostmisel?

Tänapäevase kiire elutempo ja koroonaviiruse piirangute juures annab isikliku sõiduauto omamine palju vabadust ja turvatunnet juurde. Oma autoga sõida kuhu ja millal iganes Sa soovid – ei pea küsima sõbralt küüti või lootma ühistranspordi peale. Samas on auto ostmine ja omamine oluline otsus, autoost on meile eluaseme soetamise järel järgmine kõige suurem väljaminek. Kuna autost saab Sinu igapäeva osa ja pereliige, siis on ülimalt tähtis, et oled otsuse hoolega läbimõelnud ja saad koos lähedastega pikka aega rõõmu tunda soetatud õige sõiduki üle. Kui oled otsustanud auto osta, siis eriti enda esimese auto puhul on lihtne valikuga eksida. Selleks, et hilisemat pettumust vältida, oleme koostanud viis näpunäidet, mis võiksid muuta auto ostmise protsessi lihtsamaks ja muretumaks.

1. Eelarve

Enne sobiva sõiduki valikut on väga oluline kindlaks teha, milline on Sinu eelarve. See teadmine määrab ostetava auto kohta palju – sealhulgas kas soetada kasutatud või uue masina, lisavarustuse valiku, vanuse ja ostmiskoha. Kui oled auto ostmiseks säästnud ja pannud piisavalt raha kõrvale, siis on protsess lihtne ja võid auto kohe välja osta. Enamikul aga piisavaid vahendeid auto koheseks väljaostmiseks pangakontol ei ole ja siis on abiks laen. Sel puhul löö kokku enda sissetulekud ja väljaminekud, nii selgub kui suurt kuumakset saad endale lubada. Laenumaksetele lisaks on vaja arvestada ka auto ülalpidamiskulude ja kindlustusmaksetega. Samuti soovitame esimeste sammude seas esitada laenutaotlus ja saada kõigepealt aimu, kui suure summaga saadakse Sinu sõiduki ostu rahastada. Oleme Mogos taotluse esitamine võimalikult lihtsaks teinud, alusta laenutaotluse täitmist siin. Taotluse esitamiseks ei pea Sa enne sõidukit välja valima, vaid võid seda teha ka hiljem peale pakkumise saamist.

2. Vajadus

Mõtle oma vajadustele – kuhu pead iga päev sõitma, mida soovid transportida? Kellega koos sõidad – pere, sõprade, koduloomaga? Sellest tulenevalt hinda, mis suuruses autot vajad – suurt või väikest? Väiksem auto maksab enamasti vähem, kuid väike auto ei sobi igaks otstarbeks – suurele perele, pikemateks reisideks või teatud hobidega tegelemiseks. Samuti on oluline mõista, kas eelistad manuaal- või automaatkäigukastiga autot? Auto valimisel on soovitatav hinnata lisaks auto mugavusele ka ohutust.

3. Kontrolli tausta

Kui oled otsustanud, millist autot vajad, siis ära torma kohe esimest valikut emotsiooni ajel ostma. Leia endale mitu sobivat mudelit ja tee kindlasti proovisõite, mille käigus uuri müüja käest ajaloo ja võimalike vigade kohta. Eestist pärit auto puhul kontrolli Liikluskindlustuse Fondi kodulehel võimalikke avariisid ja Transpordiameti kodulehel sõiduki andmeid. Tasub ka vaadata suuremaid autoportaale nii Eestis kui ka Euroopas, et leida analoogseid sõidukeid ja olla kursis nende turuväärtusega. Need teadmised võivad aidata sobiva variandi valikul ja veenduda, et Sa ei osta turuhinnast kallimalt ning maksaksid sõiduki eest õiglase hinna.

4. Tehniline kontroll

Kui oled leidnud sobiva auto, siis soovitame enne ostmist kindlasti veenduda selle tehnilises seiskorras. Auto tehnilist seisukorda saab kontrollida peaaegu igas autoteeninduses või ülevaatuspunktis, aga mõistlik oleks seda teha konkreetse automargi edasimüüja juures. Keskmiselt maksab tehniline kontroll 50 eurot, kuid see aitab vältida edaspidiseid muresid ning säästa halvas seisukorras või varjatud vigadega soetatud auto hilisematelt remondikuludelt

5. Kindlustamine

Enne lõpliku otsuse tegemist mõtle hoolikalt kõik läbi ja otsusta, kas see ikka on õige auto, mis rahuldab kõik Sinu vajadused. Kui väljavalitud auto vastab Sinu ootustele, siis ära unusta pärast auto ostu-müügilepingu sõlmimist ka auto kindlustada. Liikluskindlustus on Eestis kohustuslik ja liiklusõnnetuse korral korvab kannatajale kahju. Kaskokindlustus on vabatahtlik, kuid kui oled kahjujuhtumi põhjustaja või juhtub muu ootamatu õnnetus, siis korvab kaskokindlustus Sulle kahju. Kui sõiduk on ostetud laenuga, siis on mõistlik kindlasti kaskokindlustus ka valida, sest vastasel juhul pead õnnetuse korral lisaks laenumaksetele tasuma ka sõiduki paranduse eest. Saame Sind ka auto kindlustamisel aidata, küsi headel tingimustel kindlustuspakkumist kirjutades mogo@mogo.ee

Seotud artiklid

Mida kujutab endast ärilaen auto tagatisel?

11.04.2024
autoteenindus

Miks peaksite regulaarselt tegema auto õlivahetust

29.03.2024
autoteenindus

Kuidas Chip-tuning töötab ja mida sa pead teadma?

22.03.2024