autoteenindus

Autoaku laadimine: mida pead teadma?

16.08.2023

Autoaku laadimine: mida pead teadma?

Autoaku on sõiduki üks olulisemaid osasid ning selle korrasolek mängib olulist rolli auto stabiilse käivitamise tagamisel. Aku tühjaks saamine võib tekitada äärmiselt ebameeldiva olukorra ning seetõttu on oluline teada, kuidas akut õigesti ja õigel ajal laadida. Selles artiklis räägime autoaku laadimise olulisusest, õigetest meetoditest ning sellest, kuidas vältida võimalikke probleeme.

Kui sageli on vaja laadida autoakut?

Tavapäraste sisepõlemismootoriga autode akusid laetakse auto generaatori abil automaatselt, kui mootor töötab. Kuid generaator ei suuda akut täielikult laadida. Seetõttu on iga auto regulaarse sõidu korral soovitatakse aku laadida kaks korda aastas: enne ja pärast talve. Lisaks soovitatakse perioodiliselt kontrollida pinget - kui pärast 10-12 töötundi on see alla 12,5V, siis on aeg aku uuesti laadida. Siiski, kui auto seisab pikka aega ilma käivitamata, võib aku täielikult tühjaks saada. Sellisel juhul võib olla vajalik aku tihedam laadimine eraldi laadijaga või sagedamini sõitmine. Kui aku on vanem või riknenud, võib see vajada sagedasemat jälgimist ja võimalikku asendamist.

Kuidas aru saada, et akut tuleb laadida?

Aku tühjenemist võib märgata mitmete nähtude põhjal. Kui auto käivitamine muutub raskemaks või kuuled käivitamisel nõrka undamist, võib see olla märk nõrgast akust. Tühjenenud akul võib olla ka madal laengusisaldus, mida saad mõõta spetsiaalse akutesteriga. Tavaliselt peetakse laetud aku pinge väärtuseks umbes 12,6 volti.

Laadijate liigid

Akude laadijad võivad olla mitut tüüpi: laadijad, mis keskenduvad ainult laadimisele; käivituslaadijad, mis suudavad lisaks laadimisele ka käivitada tühjenenud aku; ning käivituslaadijad koos laadimisfunktsiooniga. Oluline on valida õige laadija vastavalt sinu autoaku tüübile ja vajadustele. Kindlasti veendu, et laadijal on õige laadimisvool, mis on sobiv sinu autoaku mahutavusele.

Kuidas laadida autoakut laadijaga?

Autoaku laadimine akulaadijaga on üsna lihtne protsess. Järgi neid samme:

  1. Veendu, et auto süüde ja kõik elektriseadmed on välja lülitatud.
  2. Ühenda laadija positiivne kaabel (tavaliselt punane) akupoolusele "+" ja negatiivne kaabel (tavaliselt must) akupoolusele "-".
  3. Ühenda laadija vooluvõrku ja seadista õige laadimisvool vastavalt tootja juhistele.
  4. Lase laadijal töötada, kuni see lülitub automaatselt välja, mis näitab, et aku on täielikult laetud.

Kuidas laadida akut autolt eemaldamata?

Autoaku laadimine autolt eemaldamata võib olla vajalik, kui oled teel ja aku hakkab järsult tühjenema. Sel juhul saad kasutada teise auto jõudlusvõimekust, et aidata akut laadida.

  1. Ühenda abiauto punane kaabel positiivsele akupoolusele ja must kaabel negatiivsele poolusele.
  2. Käivita abiauto ja lase sel töötada mõni minut, et tühjenenud akut saaks laadida.
  3. Seejärel proovi oma tühja akuga auto käivitada.
  4. Kui see ei õnnestu, võid kasutada spetsiaalset käivitusseadet (power bank), mis võimaldab akut laadida ka ilma abiautot kasutamata.

Kokkuvõte:

Autoaku laadimine on oluline hooldusprotseduur, mis tagab aku pikema eluea ja vähendab tõrgete riske. Lae akut regulaarselt vastavalt tootja juhistele ja kasuta õiget laadijat. Kui oled teel ja on aku tühjenemise oht, võid kasutada teise auto abi või käivitusseadet. Hoolitse oma autoaku eest ning see hoolitseb sinu auto töökindluse eest! Samuti, kui otsid uut autot, saad seda hankida lihtsalt ja mugavalt läbi ettevõtte MOGO. Pakume võimalust soetada auto liisingu või laenu abil summas kuni 25000 eurot, ilma esmase sissemakseta.