autod

Miks ja millal on vaja kasutada talve- ja suverehve?

17.10.2023

Miks ja millal on vaja kasutada talve- ja suverehve?

Rehvid on autode juures kriitilise tähtsusega komponendid, mängides olulist rolli sõiduohutuses. Kasutades hooajale vastavaid rehve, on võimalik vähendada õnnetuste riski ja tagada sujuv ning turvaline liiklemine. Selles artiklis käsitleme, millal on tarvis kasutada talve- või suverehve ning milliseid seadusi ja nõudeid tuleks sellega seoses silmas pidada.

Talverehvide kasutamine

Talverehvid on mõeldud spetsiaalselt külmadeks talvekuudeks. Nende kasutamine on äärmiselt oluline, et tagada sõiduohutus jäistel ja lumistel teedel.

Millal talverehvid on vajalikud

Talverehvide kasutamine peaks algama siis, kui temperatuur langeb alla 5 kraadi Celsiuse järgi. Madalad temperatuurid muudavad suverehvid kõvaks ja kaotavad haarduvuse. Seega on talverehvid vajalikud juba sügisel ja neid tuleks kasutada vähemalt kuni kevadeni.

Talverehvide omadused ja eelised

Talverehvid on varustatud sügavate soontega ja spetsiaalse mustri ning seguga, mis tagab parema haarduvuse jäistel ja lumistel teedel. Need rehvid suudavad paremini vastu pidada libedate teede tingimustes, võrreldes suverehvidega.

Talverehvide kasutamine

Suverehvide kasutamine

Suverehvid on mõeldud soojemateks kuudeks ja kuivadeks teedeks. Nende kasutamine talvel ei ole soovitatav, kuna need ei suuda pakkuda piisavat haarduvust jäistel ja lumistel teedel.

Millal suverehvid on sobilikud

Suverehvid on sobilikud, kui temperatuurid püsivad pidevalt üle 5 kraadi Celsiuse järgi ja teed on kuivad. Need rehvid pakuvad suuremat mugavust ja madalamat veeretakistust soojematel kuudel.

Suverehvide omadused ja eelised

Suverehvid on loodud siledama mustriga, mis tagab parema veojõu kuivadel ja märgadel teedel. Need rehvid pakuvad paremat kütusesäästlikkust ja suuremat stabiilsust suvel sõites.

Seadusandlus ja talverehvide kohustuslik kasutamine

Eesti seadusandlus nõuab talverehvide kasutamist alates 1. detsembrist kuni 1. märtsini. Naelrehvide kasutusaeg on lubatud alates 15. oktoobrist kuni 31. märtsini, kuid tingimusel, et on olemas talvine tee ja ilmastikutingimused. Lamellrehvide kasutusaeg on aastaringselt. Suverehvid on lubatud alates 1. märtsist ja kohustuslikud alates 1. maist. Kõikide nende reeglite rikkumine toob kaasa trahvid.

Rehvi eluiga

Rehvide kulumist tuleb jälgida. Kui rehvide mustrisügavus on alla seaduse poolt ette nähtud piirmäära, on aeg mõelda uute rehvide soetamisele. Vastavalt seadusele peab talverehvi mustrisügavus olema vähemalt 3 mm, naastrehvide puhul vähemalt 1,6 mm ning suverehvide puhul vähemalt 1,6 mm. Õigeaegne rehvide vahetamine tagab ohutu sõidu.

Järeldus

Kokkuvõttes on talverehvide ja suverehvide õigeaegne kasutamine ja vahetamine oluline osa sõiduohutusest. Need rehvid tagavad parema haarduvuse vastavalt aastaajale ja aitavad vähendada õnnetuste ohtu. Samuti on oluline järgida Eesti seadusandlust rehvide kasutamise osas, et vältida trahve ja tagada sõiduohutus. Kui oled autot ostmas ja vajad rahalist tuge, võid pöörduda Mogo poole. Mogo pakub mitmesuguseid finantseerimisvõimalusi auto soetamiseks, sealhulgas autoliisingut ja autolaenu. Taotluse saad esitada ja lepingu sõlmida mugavalt kodust lahkumata.