autod

Kuidas toimub auto müügi korral omanikuvahetus?

22.12.2023

Kuidas toimub auto müügi korral omanikuvahetus?

Auto müümisel uuele omanikule on kriitilise tähtsusega auto omandiõiguse nõuetekohane ülekanne ja selle õiguslik registreerimine. Omandiõiguse muudatuse viivitamata registreerimine on hädavajalik, et vältida võimalikke regulaarseid probleeme, parkimistrahve ja muid rikkumisi, mis võivad kaasa tuua müüjale vastutuse. Korrektne dokumenteerimine Transpordiametis tagab sujuva ja õiguspärase üleminekuprotsessi.

Miks kohe muuta omandiõiguse andmeid?

Kuni uue auto registreerimise õigest vormistamiseni võib endisel omanikul tekkida mitmeid õiguslikke ja finantsprobleeme. Selle perioodi jooksul jääb müüja nimi auto dokumentatsiooniga seotuks, tuues kaasa riskid nagu:

  • Liikluskaamerate trahvid või parkimisrikkumised, mis võivad ilmuda endise omaniku nimele.
  • Probleemid kindlustuse vastutuse ja katvusega.
  • Raskused uuele omanikule seoses seadusliku sõiduki kasutamisega.

Omandiõiguse õigeaegne ja korrektne üleandmine kaitseb mõlemat osapoolt, vähendades riske ja ebakindlust.

Sõiduki ostu-müügileping ja dokumendid

Omandiõiguse üleandmise protsess algab müügilepingu täitmisega, mis peaks sisaldama järgmist teavet:

  • Mõlema poole juriidilised nimed ja allkirjad.
  • Sõiduki täpne mark, mudel, VIN-kood ja läbisõit.
  • Tehingu hind ja tingimused, sealhulgas kuupäev.
  • Ostja ja müüja kontaktandmed.

See ametlik dokument tagab olulise aluse maksu-, registreerimis- ja omanikuvahetuse jaoks. Nii ostja kui müüja peaksid hoidma koopiaid kõigist tehinguga seotud dokumentidest, sealhulgas sõiduki hoolduslogidest.

Registreerimine ja omanikuvahetuse muutmine

Müügilepingu allkirjastamise järel peab uus omanik viima lõpule omanikuvahetuse registreerimise. Selleks tuleb võtta ühendust Transpordiametiga, kas elektrooniliselt või kohale minnes ja esitada vajalikud dokumendid, sealhulgas:

  • Isikut tõendav dokument.
  • Kehtiv sõiduki registreerimistunnistus.
  • Müügileping või muud omandiõiguste üleandmist kinnitavad dokumendid.

Sõiduki omandiõiguse muudatuse saab teha Transpordiameti elektroonilise teenuse kaudu aadressil https://eteenindus.mnt.ee/. Omandiõiguse muutmise riigilõiv on veebis registreerides 20% odavam.

Kokkuvõtteks

Edukas auto omanikuvahetus nõuab täpset ja kiiret dokumenteerimist. Nii ostjatele kui ka müüjatele annab see kindluse ja meelerahu. Oluline on mitte viivitada  muudatuste lõpuleviimisega, eriti pärast müügitehingu vormistamist.

Kui otsid uut autot, võib Mogo pakkuda sobivaid finantseerimisvõimalusi, nagu auto liising või autolaen. Esita taotlus veebis ja saa teada kui suure summa ulatuses saame Sulle finantseeringut uue auto ostmiseks anda.