autoteenindus

Kuidas Chip-tuning töötab ja mida sa pead teadma?

22.03.2024

Kuidas Chip-tuning töötab ja mida sa pead teadma?

Chip-tuning on meetod mootori juhtimise süsteemi optimeerimiseks, et saavutada parem jõudlus, kütusesääst või muud soovitud omadused. Tuleb arvestada, et chip-tuningu puhul kaotab sõiduk autotootjate silmis garantii, lisaks suurendab see küll auto mootori jõudlust, kuid võib suurendada mootori kulumist ja vähendada ka selle eluiga. Mõnel juhul võib chip-tuning suurendada ka kütusekulu ja heitgaaside koguseid.

Mis on Chip-tuning?

Chip–tuning on sisuliselt mootori juhtaju modifitseerimine, mille käigus muudetakse mootori juhtimise parameetreid, saavutades sellega suurem võimsus ja väiksem kütusekulu. Ehk tegu pole mingisuguse kiibi lisamisega, vaid mootoriaju tarkvara töö optimeerimisega.

Chip-tuningu kõrval on lisandunud ka eco-tuning, mida üha enam ettevõtteid kasutab  kasutab tarkvara põhiliselt tarbimise optimeerimiseks. Mootoris ei tehta konstruktsioonilisi muudatusi, küll aga optimeeritakse mootori juhtseadmes olevat tootja tarkvara, et kasutada efektiivselt tühikäigu varusid ja ressursse või kohandada mootor optimaalselt vastavale töötingimustele ning seeläbi säästa kütust (diislit). Eestis, kus keskkonnaküsimused muutuvad üha olulisemaks, võib eco-tuning olla oluline, kuna see pakub võimalust parandada sõidukite keskkonnasõbralikkust ilma jõudlust ohverdamata.

Kui olete kaalumas, et soetada parema jõudlusega sõiduk, saate võtta autolaenu Mogo-st. Mogo pakub kiiret lahendust ja ei nõua sissemakset, muutes selle mugavaks võimaluseks neile, kes vajavad autolaenu ilma tagatiseta.

Kuidas Chip-tuning muudab teie auto jõudlust

Sõltuvalt sellest, millist tüüpi chip-tuningut rakendatakse, muudab see auto jõudlust mitmel viisil.

  1. Võimsuse suurendamine: Chip-tuning võib suurendada mootori võimsust, muutes kütuse-õhu segu rikkamaks või lahjemaks ning optimeerides süüte ajastust.
  2. Pöördemomendi suurendamine: See tähendab, et auto on võimeline kiiremini kiirendama ja paremini vedama, eriti madalatel pööretel.
  3. Kütusesäästu parandamine: Mõned meetodid võivad parandada ka kütusesäästu, optimeerides kütuse-õhu segu ja muutes mootori tööd efektiivsemaks.
  4. Sõidumugavuse suurendamine: Chip-tuning võib muuta auto sõidudünaamikat sujuvamaks.
  5. Spetsiifiliste omaduste optimeerimine: Chip-tuning võimaldab kohandada auto jõudlust vastavalt kasutaja eelistustele. Näiteks võib see keskenduda paremale kiirendusele, ökonoomsemale sõidule või mõlemale, sõltuvalt autojuhi vajadustest.

Chip-tuning

Chip-tuning eelised ja puudused

Chip-tuningu eelisteks võib tuua eelnevas punktis välja toodud modifikatsioonid, millega on võimalik auto jõudlust ning sõidumugavust muuta.

Puudusteks võib aga tuua:

  1. Tehasepoolne garantii kaotus: sellega sekkutakse auto originaalseadetesse ja süsteemidesse.
  2. Mootori kulumise suurenemine: Suurenenud võimsus võib suurendada ka mootori kulumist ja vähendada selle eluiga.
  3. Potentsiaalsed riskid: Valesti teostatud chip-tuning võib põhjustada mootoririkkeid või muid probleeme, seega on oluline kaaluda oma otsust enne muudatuste tegemist.

Kindlasti ei tohiks ära unustada ka professionaalset paigaldust, kuna chip-tuning nõuab spetsiifiilisi teadmisi ja see aitab vältida tundmatuid “teen kiiresti ja odavalt” tegijaid, mis võib hilisemalt kaasa tuua suuremaid kulusid mootori probleemide lahendamisel.

Kas Chip-tuning on teie autole ohutu?

Chip-tuning võib olla suhteliselt ohutu, kui seda teostab professionaalne ja kogenud spetsialist ning kui see on tehtud vastavalt autotootja soovitustele. Õigesti teostatud chip-tuning võib suurendada auto jõudlust ilma oluliste negatiivsete mõjudeta. Siiski on oluline mõista, et halvasti teostatud chip-tuning võib potentsiaalselt kahjustada autot ja põhjustada mootori rikkeid või muid probleeme.

sales