autoteenindus

Miks peaksite regulaarselt tegema auto õlivahetust

29.03.2024

Miks peaksite regulaarselt tegema auto õlivahetust

Autode regulaarne õlivahetus on oluline, et tagada mootori optimaalne jõudlus ja pikendada sõiduki eluiga. Keskmiselt soovitatakse autode õli vahetada iga 5000-10 000 kilomeetri järel või vähemalt korra aastas, olenevalt sõiduki mudelist ja kasutamistingimustest. Õli kvaliteet ja õigeaegne vahetamine aitavad vältida mootori kahjustusi ning tagavad sõiduki sujuva toimimise.

Kui teil on vanem sõiduk ja soovite seda uuema vastu vahetada, võite kaaluda Mogo liisingut. Mogo pakub soodsaid ja paindlikke liisingu võimalusi, mis võimaldavad teil osta uus sõiduk ilma sissemakseta ning maksta seda tagasi mugavate igakuiste maksetena.

Millist rolli mängib mootoriõli?

Mootoriõli eesmärk on õlitada kõiki auto mootori liikuvaid osi ning aidata seeläbi vähendada nende kulumist. Õli tekitab mootori liikuvate osade vahele üliõhukese kihi, mis aitab hõõrdumist vähendada. Aja jooksul õli määrde omadused vähenevad, mis tähendab, et see ei suuda enam oma ülesandeid oodatud tasemel täita – see toob kaasa liigse hõõrdumise, erinevate osade enneaegse kulumise ning muud probleemid. Mootoriõli on vajalik ka mootori jahutamiseks, juhtides soojust ära mootorist ning säilitades optimaalse töötemperatuuri. Kokkuvõttes on mootoriõli oluline mootori tervise ja pikaealisuse tagamiseks.

Faktorid, mis mõjutavad õlivahetuse sagedust

Õlivahetuse sagedust mõjutavad tegurid:

 • Sõidustiil ja kasutus regulaarsus: Intensiivne kiirendamine ja pidurdamine, lühikesed sõidud või sagedane linnasõit võivad nõuda sagedasemat õlivahetust.
 • Õli värv: Õli tumenemine või värvi muutus võib viidata sellele, et see on kogunud mustust ja jäätmeid ning vajab vahetamist.
 • Sõiduki tootja juhised: Tootja soovitused õlivahetuse sageduse kohta vastavalt sõiduki kasutusjuhendile või hooldus graafikule.
 • Erinevused diiselmootori ja bensiinimootori õlivahetuse sageduses:
  • Diiselmootorid vajavad tavaliselt sagedasemat õlivahetust kui bensiinimootorid, kuna need töötavad kõrgema rõhu ja temperatuuriga ning kipuvad õli kiiremini ära kulutama.
  • Tavaliselt soovitatakse diiselmootorite õli vahetada iga 5000–8000 kilomeetri järel või vastavalt sõiduki tootja juhistele, samas kui bensiinimootorite puhul võib see olla iga 8000–10 000 kilomeetri järel.

Hilinenud mootoriõli vahetuse tagajärjed

Kui õlivahetus on jäetud paremaid aegu ootama, muutub aina vananev õli aja jooksul paksemaks, ei voola nii hästi ja võib hakata mootori metallist osade külge kleepuma. Ka see võib mootorile tõsiseid kahjustusi tekitada.

Mõned levinumad tagajärjed on:

 • Mootori kulumine: Mootoriõli vananemine või saastumine võib põhjustada hõõrdumist mootori osade vahel, mis omakorda suurendab kulumist ja võib viia kriitiliste komponentide rikkeni.
 • Jõudluse langus: Halb või saastunud õli ei suuda enam tagada mootori optimaalset määrimist ega jahutust, mis võib põhjustada mootori ülekuumenemist.
 • Mootori komponentide kahjustused: Hilinenud õlivahetus võib põhjustada kolvirõngaste kinnijäämist, tihendite lekkimist, mootoriploki ja klapimehhanismi ummistust.
 • Kütusekulu suurenemine: Kuna kulumine ja jõudluse langus suurendavad mootori koormust, võib see kaasa tuua suurema kütusekulu.

Kokkuvõttes on õigeaegne mootoriõli vahetus oluline mootori tervise ja pikaealisuse tagamiseks. Regulaarne hooldus ja õlivahetus vastavalt tootja juhistele aitavad säilitada sõiduki optimaalse jõudluse ning vähendavad kulutusi remondile ja hooldusele pikemas perspektiivis.

sales