laen

Mis on laen?

09.04.2024

Mis on laen?

Laen kui finantsteenus on tehing, kus üks osapool annab teisele osapoolele kasutamiseks raha, mida kohustutakse tagastama laenulepingus sätestatud tingimustel. Laenu tingimused erinevad sõltuvalt laenuliigist - tagatisega laenude intressimäärad on märgatavalt erinevad tagatiseta laenude intressidest. Sõltuvalt summast varieerub ka tagasimakseperiood ja muud tingimused. Enne laenu võtmist tuleks finantsteenuse tingimustega hoolega tutvuda, võrrelda erinevate laenuliikide kulukust ja mõista, kui palju laen koos krediidi kulukuse määraga lõplikult maksma läheb.

Erinevad laenutüübid

Laenude maailm on muutunud märkimisväärselt digitaalseks ja kiireks. Enamikel Eesti krediidiandjate kodulehtedel on võimalik laenutaotlus esitada interneti kaudu ja saada vastus vaid mõne minutiga. Laenude pakkujate hulka kuuluvad pangad, krediidiühistud, laenuplatvormid ja muud finantsasutused. Laenude tingimused, nagu intressimäär, laenusumma, tagasimakseperiood ja tagatise nõue, võivad varieeruda sõltuvalt laenuandjast. Tutvustame allpool erinevaid laenutooteid ning kuidas leida enda vajadustele sobiv.

Tarbimislaenud võimaldavad laenata suuremaid summasid, mida saab kasutada erinevateks vajadusteks, nagu reisimine, remont või ootamatud kulutused. Need laenud pakuvad pikemaid tagasimakseperioode ja madalamaid intressimäärasid võrreldes kiirlaenudega.

Auto laenud võimaldavad soetada sõiduki või teostada selleks vajalikke hooldus- ja remonditöid. Mogo ettevõte pakub auto laene nii sõiduki tagatisel kui ka selle soetamiseks paindlike tingimustega, mis võimaldavad oma unistuste sõiduki soetamist lihtsamalt teostada.

Hüpoteeklaenud on laenuliik, mille tagatiseks on kinnisvara. Hüpoteeklaen on tavaliselt pikaajaline laen. Laenuvõtja peab regulaarselt maksma tagasi nii põhiosa kui ka intressi vastavalt kokkulepitud graafikule. Hüpoteeklaenu intressimäär sõltub tavaliselt laenu suurusest, laenu tagastamise tähtajast, laenuvõtja krediidiajaloost ja turutingimustest. Intressimäär võib olla fikseeritud või muutuv vastavalt kokkulepitud tingimustele.

Kiirlaenud on lühiajalised laenud, mis võimaldavad kiiret rahalist abi ootamatute olukordade korral. Need laenud on tavaliselt väikese summa ja lühikese tagasimakse perioodiga. Kiirlaenude eeliseks on nende kättesaadavus ja kiirus, kuid need võivad olla kallimad kui teised laenutooted.

Laenud sõiduki tagatisel: Mogo ettevõte pakub laene sõiduki tagatisel, mis võimaldab kasutada oma sõiduki väärtust rahalise finantsi saamiseks erinevate vajaduste katmiseks.

Laenud kinnisvara tagatisel on laenuliik, kus laenusaaja annab kinnisvara tagatisena, kuid see ei pruugi olla tingimata hüpoteegiga seotud. Kinnisvara tagatisel laenu saamiseks võib olla vähem rangeid nõudeid võrreldes hüpoteeklaenuga. Laen võib olla tagatud erinevat tüüpi kinnisvaraga, näiteks maa või metsamaaga.

Laenud remondiks võimaldavad teostada kodu või muu vara remonditöid, olgu selleks siis plaanitud uuendused või ootamatud parandustööd.

Mida on vaja teada enne laenu võtmist?

Enne laenu võtmist tasub oma otsus hoolikalt läbi mõelda sest finantsteenusega kaasneb kohustus. Tasub läbi mõelda järgnevad sammud:

  • Laenu eesmärk: määrake selgelt, miks laenu vajate. Kas see on sõiduki ostuks, kodu ostuks, hariduskuludeks või äri investeeringuks?
  • Laenu summa: arvutage välja täpne summa, mida vajate ja veenduge, et see on realistlik teie finantsolukorra suhtes.
  • Tagasimakseperiood: valige laenuperiood, mis sobib teie maksevõimega. Pikem periood võib küll vähendada igakuiseid makseid, kuid suurendab lõppkokkuvõttes intressikulusid.
  • Intressimäär: uurige erinevate laenuandjate pakutavaid intressimäärasid ja tingimusi ning valige parim pakkumine.
  • Tingimused ja kulud: Tutvuge hoolikalt laenulepingu tingimustega, sealhulgas võimalike lisakuludega nagu lepingutasu, kindlustus jne.

Oluline on enne laenu võtmist põhjalikult läbi mõelda oma vajadused ja võimalused ning ja vajadusel konsulteerige enne laenu võtmist spetsialistidega, kes vastavad kõigile Teie küsimustele.