liising

Mis on liising?

10.06.2024

Mis on liising?

Paljude inimeste jaoks pakub auto liisimine atraktiivset alternatiivi laenu võtmiseks ja sõiduki ostmiseks. Kui liisid auto, rendid selle sisuliselt edasimüüjalt või liisingufirmalt kindlaksmääratud ajaks, tavaliselt 2–4 aastaks. Liisingu lõppedes võid valida, kas osta auto selle jääkväärtuse eest või lihtsalt tagastada see ja liisida uus sõiduk.

Auto liisingu tähendus

Kui liisid auto, maksad sisuliselt ainult selle osa sõiduki väärtusest, mida liisinguperioodi jooksul "kasutad". Summa, mida maksad, põhineb auto läbiräägitud müügihinnal, millest on lahutatud oodatav jääkväärtus liisingu lõpus. Sinu igakuised maksed katavad selle amortisatsiooni summa, pluss finantseerimiskulud.

Näiteks, kui auto müügihind on 30 000 eurot ja eeldatav jääkväärtus pärast 3-aastast liisingut on 15 000 eurot, katavad sinu maksed 15 000 euro suuruse erinevuse, pluss intressid ja tasud. See on üldiselt palju madalam kui igakuine autolaenu makse sama sõiduki ostmiseks.

Kui soovite võtta liisingusse uut või kasutatud autot, võite pöörduda Mogo poole. Finantseerimise saamiseks peate olema vähemalt 18 aastat vana. Liisingutaotluse saab esitada mugavalt meie kodulehel. Esialgset sissemakset ei ole vaja ja pärast liisingulepingu lõppemist saate auto omanikuks.

Liisingu jääkväärtus

Jääkväärtus, tuntud ka kui liisingu lõppväärtus, on sisuliselt summa, mida eeldatakse, et auto on väärt liisinguperioodi lõpus. Selle väärtuse määrab liisingufirma, tuginedes ajaloolistele andmetele selle kohta, kui palju sarnased sõidukid on kasutatud autoturul 2–3 aasta pärast väärt.

Jääkväärtus on oluline tegur, kuna see määrab sinu igakuise liisingumakse suuruse. Kui jääkväärtus on määratud liiga kõrgeks, on sinu maksed madalamad – kuid liisingu lõpus võib auto ostmine olla kallim, kui algselt prognoositi. Kui jääkväärtus on liiga madal, on sinu maksed kõrgemad.

Liisingu eelised

  • Madalamad igakuised maksed: Liisingu maksed on tavaliselt madalamad kui autolaenu maksed, kuna maksad ainult auto väärtuse amortisatsiooni ja mitte kogu sõiduki hinna eest.
  • Uus auto iga paari aasta tagant: Liising võimaldab sul sõita iga paari aasta tagant uue autoga, mis tähendab, et saad nautida uusimaid tehnoloogiaid ja funktsioone.
  • Lihtsam uuendada: Liisinguperioodi lõpus on sul lihtne uuendada uueks lepinguks uue autoga, ilma et peaksid muretsema vana auto müümise pärast.
  • Paindlikud võimalused: Liisingu lõpus saad valida, kas osta auto jääkväärtuse eest, tagastada see või liisida uus sõiduk.

Liisingu miinused

  • Omandi puudumine: Sa ei ehita omakapitali ega omanda autot, kuna liisinguperioodi lõpus tuleb auto tavaliselt tagastada.
  • Läbisõidupiirangud: Liisingulepingud sisaldavad sageli läbisõidupiiranguid ja nende ületamisel võivad kaasneda täiendavad tasud.
  • Seisukorra nõuded: Auto peab olema heas seisukorras liisinguperioodi lõpus, vastasel juhul võivad kaasneda remonditasud või trahvid.
  • Pikaajalised kulud: Kui liisid pidevalt autosid, võivad pikaajalised kulud olla suuremad kui auto ostmisel ja pikaajalisel omamisel.
  • Vähem kohandamisvõimalusi: Liisitud autot ei saa sageli nii palju kohandada kui ostetud autot, kuna igasugused muudatused tuleb liisinguperioodi lõpus taastada algsesse seisukorda.

Kas liising on mõistlik, sõltub sinu eelarvest, sõiduvajadustest ja isiklikest eelistustest. Need, kes soovivad oma autot täielikult omada, võivad eelistada laenu võtmist. Kuid teistele pakub liising paindlikku ja madalama kuluga võimalust sõita iga paari aasta tagant uue autoga.