autod

Mida tähendavad armatuurlaua märgutuled?

16.10.2023

Mida tähendavad armatuurlaua märgutuled?

Armatuurlaual põlevad tuled on igapäevase sõidu lahutamatu osa, edastades juhile olulist infot sõiduki seisundi ja toimimise kohta. Kui tead, mida need tähendavad, on võimalik õigel ajal reageerida ning seeläbi tagada sõiduohutus. Selles artiklis vaatleme mõningaid kõige olulisemaid armatuuri märgutulesid ja nende tähendust.

Armatuurlaua ikooni värvid

Armatuuri hoiatusmärgutuled võivad olla erinevat värvi, kus iga värv edastab teavet auto erineva seisundi kohta. Kõige sagedamini esinevad on punased ja kollased märgutuled. Allpool on toodud nende kahe värvi tulede erinevus:

Punased armatuuri märgutuled

Punased märgutuled viitavad tavaliselt kriitilistele ja potentsiaalselt ohtlikele tingimustele, nagu mootoriprobleemid, pidurisüsteemi häired, madal õlirõhk, kõrge mootori temperatuur või turvapadjaga seotud probleemid. Punaste tulede süttimisel peaks juht kohe reageerima, peatuma ja vajadusel kutsuma abi või sõitma auto remonditöökotta.

Kollased armatuuri märgutuled

Kollased märgutuled on tavaliselt seotud mitte nii kriitiliste, kuid siiski tähelepanu nõudvatest seisunditest. Need hõlmavad näiteks märke, mis teatavad madalast kütusetasemest, veojõukontrolli aktiveerimisest, ABS-süsteemi aktiivsusest või rehvirõhu probleemidest. Kuigi need märgutuled viitavad olulistele küsimustele, ei ole need tavaliselt otseselt ohuks sinu sõiduohutusele. Kollased tuled nõuavad siiski tähelepanu ja kontrollimist lähimas sobivas kohas.

Kokkuvõttes võib öelda, et punased armatuuri märgutuled osutavad kiirele sekkumisele ja kriitilistele olukordadele, samal ajal kui kollased tuled osutavad olulistele, kuid vähem kiireloomulistele küsimustele. Mõlemad värvid on olulised, sest need annavad juhile teavet auto seisundi kohta, aidates tagada sõiduohutus ja auto hea seisukord.

Käigukast

Käigukast

Käigukasti sümbol näitab, milline käik on hetkel sees. Tavaliselt on see tuli esipaneelil tähistatud numbriga. Näiteks "P" tähistab parkimisasendit, "N" neutraalasendit ja "D" automaatkäigukasti puhul sõiduasendit. Juhul, kui tuli vilgub või näitab teistsugust märki, võib see osutada käigukasti probleemile.

Mootori õlirõhk

Mootori õlirõhk

Mootori õlirõhu tuli osutab, kui mootori õlirõhk on liiga madal. Madal õlirõhk võib põhjustada mootorikahjustusi, seega on väga oluline seda märguannet väga tõsiselt võtta. Kui see süttib, pead kontrollima õlirõhku ja lisama vajadusel õli.

ABS

ABS

Kui näete ABS-i tuld, tähendab see, et auto antiilslipp-süsteem on aktiivne. See süsteem aitab vältida rattalukustust ja tagab parema juhitavuse libedatel teedel. Kui see tuli vilgub, võib olla probleem ABS-süsteemiga, mida tuleb kontrollida.

Turvapadjad

Turvapadjad

Turvapadja tuli näitab, et auto turvapadjad on aktiveeritud või et nendega on probleem. Kui see süttib, on soovitatav pöörduda koheselt autoteeninduse poole, kuna turvapadjade korrasolek on oluline sõiduohutuse seisukohalt.

Aku

Aku

Aku tuli teavitab sellest, et sinu auto aku ei lae korralikult või et aku on tühi. Kui see tuli põleb, võib see tähendada, et on aeg akut laadida või asendada.

Eelsüüteküünalde tuli

Eelsüüteküünalde tuli

Eelsüüteküünalde tuli näitab, et autol on probleeme eelsüüteküünaldega. Eelsüüteküünlad on oluline osa mootori süütamisprotsessist. Kui see tuli süttib, võib see viidata süüteküünalde halvale toimimisele või rikkele. Probleemiga edasiliikumiseks peakid pöörduma autohoolduse spetsialisti poole.

Veojõukontroll

Veojõukontroll

Veojõukontrolli tuli teavitab, et sinu auto veojõukontrollisüsteem on aktiivne. Veojõukontroll aitab vältida libisemist ja tagab parema haarduvuse teega. Kui see tuli vilgub või jääb pidevalt põlema, võib see osutada probleemile veojõukontrolli süsteemis.

Rehvirõhk

Rehvirõhk

See tuli näitab, et ühel või mitmel sinu auto rehvil on ebanormaalselt madal rehvirõhk. Madal rehvirõhk võib mõjutada sõiduohutust ja kütusesäästlikkust. Kontrolli rehvirõhku ja täida rehvid vastavalt tootja soovitustele.

Jahutusvedelik

Jahutusvedelik

Jahutusvedeliku tuli teatab, et auto jahutussüsteemis võib olla probleem. See võib viidata jahutusvedeliku leketele või jahutussüsteemi ülekuumenemisele. Kui see tuli süttib, pead peatuma ja lubama mootoril jahtuda. Seejärel kontrolli jahutusvedeliku taset ja võimalikke lekkeid.

Käsipidur

Käsipidur

Käsipiduri tuli näitab, et käsipidur on peale tõmmatud. Kui see tuli süttib sõidu ajal, tähendab see, et käsipidur on jäetud sisse tõmmatuks. Enne liikumist pead käsipiduri lahti tõmbama.

See sümbol viitab ka sellele, et pidurisüsteemis võib esineda probleeme. See tähendab, et pidurid võivad olla kulunud või pidurivedelik võib olla madal. Kui see tuli põleb, on soovitatav pöörduda viivitamatult remonditöökoja poole.

Mootor

Mootor

Mootori märgutuli on üks olulisemaid tulesid armatuuril. See süttib, kui autol on mootoriprobleemid või süsteemi häire. See võib hõlmata paljusid erinevaid probleeme, alates lihtsatest andurite riketest kuni tõsisemate mootoriprobleemideni. Kui see tuli süttib, on soovitatav külastada autohoolduse spetsialisti, et teha diagnostika ja parandada probleem õigeaegselt.

Kütuse tase

Kütuse tase

Kütuse taseme märk näitab kütusepaagi taset. Kui tuli hakkab vilkuma või näitab madalat kütusetaset, on aeg tankida, et vältida kütuse otsa saamist.

Järeldus

On väga oluline, et juhid mõistaksid armatuuri hoiatustulede ja nende tähendust, et tagada sõiduohutus ja vältida tõsiseid tehnilisi probleeme. Kui mõni tuli hakkab põlema ja selle tähendus on sulle ebaselge, on alati soovitatav konsulteerida autoomaniku käsiraamatuga või pöörduda spetsialisti poole. Õigeaegne reageerimine võib aidata vältida suuremaid probleeme ja tagada sinu auto hea seisukorra.

Lisaks, kui otsid omale uut autot, pöördu ettevõtte meie poole. MOGO võimaldab sul saada kiiret autolaenu, mille saad taotleda ja saada vastuse veebis. Laenu summa võib ulatuda kuni 25000 eurot, ning see ei nõua KASKO kindlustust. MOGO pakub mugavat ja kiiret lahendust auto soetamiseks, aidates sul uue sõidukiga sõidurõõmu nautida.