autoteenindus
autod

Kuidas toimib Start-Stop süsteem?

23.05.2024

Kuidas toimib Start-Stop süsteem?

Start-Stop süsteem on tänapäeval paigaldatud peaaegu kõigile kaasaegsetele autodele. See süsteem aitab säästa kütust ja vähendada heitgaase, lülitades mootori automaatselt välja, kui auto peatub, näiteks foori taga või ummikus, ja käivitades selle uuesti, kui juht vajutab gaasipedaalile. Start-Stop süsteem on eriti kasulik linnaliikluses, kus sagedased peatumised ja käivitamised on tavalised. Kui oled huvitatud auto ostmisest, millel on start-stop süsteem, saad kasutada kiiret autolaenu Mogost. Taotluse saab esitada veebis ja raha kätte juba samal päeval.

Kuidas Start-Stop süsteem autos töötab

Start-Stop süsteem töötab automaatselt ja selle eesmärk on vähendada kütusekulu ning heitgaase, kui auto on peatunud. Siin on põhietapid, kuidas see süsteem töötab:

 1. Mootori seiskamine: Kui auto peatub, näiteks foori taga või liiklusummikus, ja juht vabastab gaasipedaali ning vajutab piduripedaalile, lülitub mootor automaatselt välja. Mootori juhtplokk jälgib auto olekut ja juhi tegevust.
 2. Mootori käivitamine: Kui juht on valmis sõitu jätkama, vabastab ta piduripedaali (automaatsel käigukastil) või vajutab siduripedaalile (manuaalsel käigukastil), mille järel käivitab süsteem mootori uuesti. See toimub kiiresti, et tagada sujuv ja viivitusteta sõidukogemus.
 3. Aku ja starteri kasutamine: Start-Stop süsteem kasutab spetsiaalset vastupidavat akut ja võimsamat starterit, mis on mõeldud sagedasteks käivitusteks ja seiskamisteks. Traditsiooniline autoaku ja starter ei suudaks sellist koormust taluda.
 4. Tingimused ja piirangud: Start-Stop süsteem ei aktiveeru teatud tingimustes, näiteks kui mootori temperatuur on liiga madal või kõrge, kui aku laetus on ebapiisav või kui kliimaseadme kasutamine nõuab pidevat mootoritööd. See tagab, et süsteem töötab ainult siis, kui see on ohutu ja tõhus.

Start-Stop süsteem aitab vähendada kütusekulu ja heitgaase, eriti linnaliikluses, kus peatused ja käivitamised on sagedased. Iga kord, kui mootor on välja lülitatud, väheneb kütusekulu ja heitgaaside hulk, mis aitab kaasa keskkonnahoiule.

Eelised ja miinused

Start-Stop süsteem on kaasaegne tehnoloogia, millel on mitmeid eeliseid ja puudusi. Allpool on loetletud selle süsteemi peamised plussid ja miinused, võttes arvesse süsteemi mõju auto erinevatele komponentidele.

Eelised:

 • Kütusekulu vähenemine: Start-Stop süsteem aitab säästa kütust, lülitades mootori automaatselt välja, kui auto peatub, näiteks foori taga või liiklusummikus.
 • Väiksemad heitgaasid: Vähenenud kütusekulu tähendab ka väiksemat heitgaaside hulka, mis aitab vähendada auto keskkonnamõju.
 • Mugavus linnaliikluses: Süsteem on eriti kasulik linnaliikluses, kus peatumised ja käivitamised on sagedased, aidates vähendada tarbetut kütusekulu.

Miinused:

 • Klapiajastusmehhanismi koormus: Start-Stop süsteem mõjutab klapiajastusmehhanismi, kuna mootori seiskamisel ja käivitamisel peab ajamiketiga mootor taluma suuri koormusi. Hüdrauliline pinguti vabastatakse, kui mootor seiskub, ja keti pingsuse taastamine võtab paar sekundit. Selle aja jooksul võib vale pingsus põhjustada keti lülide ebakorrektset liikumist ja kulumist.
 • Ajamirihma kulumine: Hammasrihm võib mootori seiskamisel hüpata üle hamba, eriti vanematel autodel, mille läbisõit on üle 150 000 kilomeetri. See võib viia klapiajastusmehhanismi lõtkude suurenemiseni ja rihma ülehüppamise tõenäosuse kasvamiseni, mis omakorda võib põhjustada mootori rikkeid.
 • Veepumba probleemid: Start-Stop süsteemiga autod võivad põhjustada veepumba enneaegset kulumist, eriti kui kasutatakse odavaid veepumpasid, mis ei talu sagedasi mootori käivitamisi ja seiskamisi. HEPU veepumpade kasutamine, millel on tugevdatud komponendid, võib aidata vältida selliseid probleeme.
 • Komponentide kulumine: Süsteemi sagedane töö võib kiirendada mootori komponentide, nagu nukkvõllide ja klapiajastuse, kulumist. See võib viia suurenenud hoolduskuludeni ja lühema mootori elueani.
 • Viivitus: Kuigi mootori taaskäivitamine toimub kiiresti, võib siiski esineda väikeseid viivitusi, mis võivad mõnel juhul olla ebamugavad, eriti kiiretel manöövritel.
 • Lisakulud: Autod, millel on Start-Stop süsteem, võivad olla kallimad nii ostmisel kui ka hooldamisel. Süsteemi keerukus võib kaasa tuua suuremaid hoolduskulusid ja vajadust spetsialiseeritud teeninduse järele. Samuti võib olla vajalik sagedasem akude vahetamine, kuna tavalised akud ei pruugi sagedasi käivitusi taluda.

Kuigi Start-Stop süsteem pakub märkimisväärset kasu kütusekulu ja heitgaaside vähendamisel, on oluline arvestada ka selle miinustega. Regulaarne hooldus ja süsteemi komponentide jälgimine võivad aidata vähendada võimalikke probleeme ja pikendada auto eluiga.

Start-Stop süsteem

Võimalikud vead Start-Stop süsteemis

Kuigi Start-Stop süsteem on tõhus tehnoloogia, võib see mõnikord tekitada probleeme. Allpool on mõned levinumad vead ja nende põhjused:

 1. Akuprobleemid: Start-Stop süsteem toetub tugevalt akule, et toita sõiduki elektrisüsteeme, kui mootor on välja lülitatud. Kui aku on vana, nõrk või ei hoia korralikult laengut, ei pruugi sellel olla piisavalt võimsust, et mootorit sujuvalt taaskäivitada, mis võib põhjustada selliseid häireid nagu mootori taaskäivitumisel kõikumine või seiskumine.
 2. Starteri rike: Mootori sagedane käivitamine kulutab starterit kiirendatult. Rikkis starter ei pruugi suuta mootorit piisavalt kiiresti või piisava jõumomendiga käivitada, et see korralikult käima läheks.
 3. Andurite rikked: Start-Stop süsteem toetub erinevatele anduritele, et tuvastada, millal sõiduk on täielikult peatunud ja millal on aeg mootor taaskäivitada. Kui mõni andur ei tööta korralikult või annab vale teavet, võib see põhjustada süsteemi ebaregulaarse käitumise, kui mootor ei lülitu välja siis, kui peaks, või taaskäivitub valel ajal.
 4. Tarkvaravead: Nagu paljud muudki tänapäevased autosüsteemid, on ka Start-Stop süsteemi tööd juhitud keerukate tarkvaraalgoritmidega. Vead või tõrked selles tarkvaras võivad põhjustada ettearvamatut käitumist, näiteks süsteem ei tööta nii nagu peaks või jääb kinni mõnda kindlasse režiimi.
 5. Juhtmestiku probleemid: Start-Stop süsteem vajab täiendavat juhtmestikku ja elektrilisi ühendusi, et lõimuda sõiduki erinevate osadega. Mistahes lõtv, korrodeerunud või kahjustatud juhtmestik võib häirida süsteemi sidet teiste sõiduki osadega, põhjustades talitlushäireid.
 6. Mehhaaniline kulumine: Aja jooksul võib sagedane mootori sisse- ja väljalülitamine põhjustada kiirendatud kulumist mitmesugustes mehaanilistes osades, nagu mootori tugedel, laagrites ja tihenditel. See kulumine võib põhjustada selliseid probleeme nagu liigne vibratsioon, lekkeid või isegi mootori komponentide purunemist.

Hoiatusmärguanded armatuurlaual: Kui Start-Stop süsteem tuvastab probleemi, kuvab see hoiatustule armatuurlaual. See võib viidata erinevatele probleemidele, nagu elektrisüsteemi rike, anduriprobleemid või tarkvaratõrked.

Kui Start-Stop süsteemiga tekib probleeme, on oluline pöörduda professionaalse autoteeninduse poole. Regulaarne hooldus ja komponentide kontroll aitavad vältida probleeme ja tagada süsteemi tõrgeteta töö. Professionaalne teenindus suudab kiiresti tuvastada ja lahendada probleemid, tagades teie sõiduki usaldusväärse toimimise.

Kokkuvõte

Start-Stop süsteem on kasulik tehnoloogia, mis aitab säästa kütust ja vähendada heitgaase, kuid sellega võivad kaasneda ka teatud vead ja probleemid. Teadlikkus võimalikest vigadest ja nende lahendustest aitab tagada, et süsteem töötab tõhusalt ja tõrgeteta.

sales